Efektywne sprzątanie pokoju hotelowego - krok po kroku
Jak szybko posprzątać pokój hotelowy, by jednocześnie nie pominąć żadnego istotnego etapu? Ważna jest kolejność wykonywania poszczególnych zadań. Dzięki temu praca jest sprawniejsza i daje znacznie lepsze rezultaty. Sprawdź, jakie są czynności pokojowej podczas sprzątania i na co zwracać szczególną uwagę podczas przygotowywania pokoi dla gości.
Zasady sprzątania w hotelu
Na wstępie warto podkreślić, że zasady sprzątania w hotelu nie mogą być ustalane dowolnie przez dany obiekt noclegowy. Zarówno procedura sprzątania pokoju hotelowego zajętego przez gościa, jak i czyszczenia pomieszczeń po ich opuszczeniu jest jasno określona. W Polsce, zgodnie z przepisami, pokoje w hotelach i motelach muszą być sprzątane codziennie lub na życzenie gościa. Sprzątanie w hotelu każdej kategorii powinno odbywać się każdego dnia. Co istotne, gość może zrezygnować z takiej usługi, wywieszając karteczkę „nie przeszkadzać” lub o podobnej treści. Ważną zasadą sprzątania w hotelu jest respektowanie takiej prośby.
Czynności pokojowej podczas sprzątania także są ściśle określone, jednak różnią się w zależności od tego, czy mowa o pokoju zajętym przez gości, czy opuszczonym. W pierwszym przypadku kolejność sprzątania pokoju hotelowego, gdy gość jeszcze w nim przebywa, wygląda następująco:
- ustawienie wyposażenia na właściwym miejscu,
- ścielenie łóżka – wymiana pościeli raz lub dwa razy w tygodniu,
- mycie i odkurzanie podłogi,
- wytarcie kurzu,
- umycie łazienki,
- wymiana ręczników na życzenie,
- uzupełnienie zużytych kosmetyków,
- opróżnienie koszy na śmieci.
Co istotne, obiekty noclegowe za sprzątanie pokoju hotelowego nie mogą pobierać dodatkowego wynagrodzenia.
Ważnym etapem sprzątania pokoju hotelowego jest jego dezynfekcja przy użyciu odpowiednich preparatów. Jest ona równie ważna, co estetycznie pościelenie łóżek czy ułożenie czystych ręczników w łazience.
Jak przygotować pokój hotelowy dla gości?
Tutaj kolejność sprzątania pokoju hotelowego jest nieco inna. Jeśli został on opuszczony i czeka na przyjazd nowych gości, czynności higieniczne muszą być bardziej zaawansowane niż w przypadku usługi codziennej.
Ważną zasadą sprzątania pokoi hotelowych na czysto jest upewnienie się, że są one puste. Pomyłki się zdarzają, dlatego zawsze przed wejściem przy użyciu klucza lub karty magnetycznej należy zapukać do drzwi. Należy także upewnić się, czy ma się ze sobą odpowiednią liczbę ręczników i kompletów pościeli. Jest to ważne, ponieważ, jeśli jest ich za mało, na przyniesienie nowych traci się cenny czas. Warto także upewnić się, że ma się do dyspozycji wszystkie potrzebne środki czystości.
Jak szybko posprzątać pokój hotelowy, jeśli wszystkie akcesoria ma się już w gotowości? Czynności pokojowej podczas sprzątania zwykle wyglądają podobnie i obejmują następujące etapy:
- przygotowanie do sprzątania – należy włączyć maksymalnie intensywne oświetlenie, by ułatwić sobie pracę. Warto także otworzyć okno lub ustawić klimatyzację na wysoki bieg. Kolejną ważną kwestią jest skontrolowanie, czy goście nie zostawili żadnych rzeczy osobistych. Jeśli tak, należy to zgłosić odpowiedniej osobie (zwykle kierownikowi piętra). Warto także ocenić, czy wyposażenie pokoju nie jest uszkodzone, na przykład czy żadna z żarówek nie jest przepalona;
- usunięcie wszystkich odpadów (z koszy na śmieci, popielniczek i tych pozostawionych na wierzchu), zebranie brudnych naczyń oraz zdjęcie zużytej pościeli;
- przetarcie odpowiednim środkiem czystości wszystkich powierzchni, czyli biurek, szafek nocnych, telewizorów, łóżek i innych. Należy także oczyścić z kurzu lampy i obrazy, jeśli znajdują się w pomieszczeniu;
- mycie łazienki i uzupełnianie kosmetyków i ręczników;
- założenie świeżej pościeli i odkurzenie pokoju.
Przeczytaj również: Jak dobrze wybrać odkurzacz hotelowy – najważniejsze kryteria
Dezynfekcja pokoju hotelowego
Ważnym etapem sprzątania pokoju hotelowego jest dezynfekcja powierzchni. Jej znaczenie wzrosło podczas pandemii, jednak warto pamiętać, że nie tylko koronawirus stanowi zagrożenie dla zdrowia gości.
Higieniczna czystość jest niezbędna w takich miejscach, dlatego jej uzyskanie powinno stanowić ważny etap procedury sprzątania pokoju hotelowego. Warto wykorzystać do tego specjalistyczne środki dostępne w różnych formach – spraye, płyny i żele.
Szukasz więcej porad, jak skutecznie czyścić i dezynfekować pokoje hotelowe i inne wymagające pomieszczenia? Znajdziesz je na naszym blogu.